Paroda – koncertas Veiverių bažnyčioje

Bal 20


Meno mokyklos mokiniai

Bet kas, sumanęs iki velykų užsukti į Veiverių šv. Liudviko bažnyčią, tikriausiai bus nustebintas. Tarp barokinių papuošimų ir Kristaus kelio kabo serija paveikslų, toli gražu nepanašėjančių į tai, ką dauguma mūsų iki šiol buvome įpratę matyti bažnyčiose.

Visi darbai priklauso dailininko Romano Averincevo, save vadinančio primityvistiniu ekspresionistu bei ekspresionistiniu primityvistu, teptukui. Emocingi, spalvingi, protarpiais agresyvūs ir baugūs, jie kiekvienam bažnyčios lankytojui sukelia vis kitas asociacijas. Parodos sumanytojas, Veiverių parapijos klebonas Robertas Brūzga neslepia juose matantis žmogaus išsivadavimo, ėjimo prie šviesos kelią, bei pabrėžia stiprius ryšius su Kristaus keliu. Užtat pačiam autoriui tai – emocijos, kančios, iš čia ir parodos pavadinimas – „Nuodėmių planeta“.

Ryškūs, energingi potepiai bei modernistinis, netradiciškas atlikimas gali ir provokuoti pyktį, ir kelti susižavėjimą. Tačiau drąsų pasirinkimą darbus eksponuoti bažnyčioje tiek autorius, tiek klebonas laiko geru sprendimu: R.Averincevas, giliai tikintis žmogus, teigia besidžiaugiantis tokia galimybe. Savo, kaip dailininko kelią jis pradėjo Veiverių A.Kučingio meno mokykloje, po to baigė Kauno dailės institutą ir jau yra surengęs šešias personalines parodas – tai, kad septintoji buvo atidaryta būtent Veiveriuose, esti gan simboliška.

Kunigas R.Brūzga prisimena, jog mintis eksponuoti menininko darbus bažnyčioje jam kilo kalėdojant šio namuose – pamatęs paveikslus jis iškart išsakė R.Averincevui šią idėją, ir menininkas sutiko. Tereikėjo sugalvoti paveikslams pavadinimus, taip atsirado „Šauksmas“, „Viltis“, „Tyla“, „Žodis“. Viename jų, paveiksle „Karstas“, autorius savitai perteikia nesenos kelionės į Sibirą įspūdžius, kitas – R.Averincevo draugo Tado Čepanausko „Prisikėlimas“ – kunigui R.Brūzgai atrodo tarsi vainikuojantis visą seriją, svarbiausias, nubrėžiantis paraleles su Kristaus keliu.

Parodos atidarymas įvyko balandžio 15-ąją, penktadienį, ir jo metu prie R.Averincevo paveikslų jaunieji Veiverių A.Kučingio meno mokyklos atlikėjai derino muziką – skambėjo patys įvairiausi kūriniai, nuo L.Webberio ir The Beatles (atliko Rosita Bitinaitė ir Mantas Mocevičius, Vidos Adomavičienės mokiniai) iki Mocarto, Grygo, Weiss‘o (atliko Tautė Gailiūnaitė, Rūta Joneliūnaitė, Faustas Labanauskas bei Elena Treigytė, taip pat mokinti V. Adomavičienės), gitara fleitininkus papildė Faustė Simonavičiūtė (mokytojas Nerijus Ardzevičius).

Pasak kunigo, ryški spalvinė paveikslų gama susiliejo su mįslingais muzikos akordais, įkvėpdama visiems susirinkusiems ypatingą velykinę nuotaiką – tokią, kokia perteikiama priešpaskutiniu parodos paveikslu „Viltis“: šviesiu, kupinu vilties bei meilės.

 

 

Valius Venckūnas